close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
       
Urząd Gminy Tczew
Oferta inwestycyjna
Dokumenty i formularze
Tablice ogłoszeń
Przetargi
Prezentacja Gminy
Dla turysty
Rada Gminy Tczew
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Fundusze europejskie
System informacji o środowisku
Praca
Rządowe Centrum Legislacji
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2015
Wybory do Sejmu i Senatu RP 2015
 
Strona główna | Aktualności | Mapa serwisu | Kontakt
Zabytki

Kościół Św. Trójcy w Lubiszewie wybudowany w 1348 roku. Główny ołtarz z Madonną Szafkową oraz grupa figuralna “Święta Trójca” powstały na początku XV wieku, natomiast pozostała część  wyposażenia kościoła pochodzi z baroku. Bardzo interesującymi elementami wystroju jest barokowa ambona w kształcie łodzi oraz kurdybanowe (wytłaczane i malowane we wzory skóry kozie) antependia ołtarza głównego i bocznych. Od roku 1997 świątynia ta jest Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia.

Kościół Św. Trójcy w Lubiszewie

Kościół Macierzyństwa NMP w Miłobądzu. We wnętrzu znajduje się późnobarokowy obraz “Ukrzyżowanie Jezusa”, gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wykonana w drewnie lipowym oraz granitowa chrzcielnica datowana na XIV wiek. Ponadto niedaleko kościoła znajduje się atrakcyjna plebania z 1800 roku z interesującymi słupami przedprogowymi oraz dwiema granitowymi kulami.

Kościół Macierzyństwa NMP w Miłobądzu

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu
Dziewiętnastowieczny neobarokowy kościół z wysoką wieżą a w niej do dziś sprawny zegar. Cechą oryginalną tego kościoła jest występowanie organów bezpośrednio nad ołtarzem głównym oraz niespotykany układ ławek.

Kościół p.w. Św. Mikołaja w Dalwinie
Pierwsze wzmianki mówią o istnieniu kościoła w XVI wieku.

Kościół Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie
Neogotycki kościół z 1895 roku cechujący się pięknymi organami oraz dzwonami zachowanymi z ówczesnego roku. Cechą charakterystyczną jest również beczkowe sklepienie, którym najczęściej zachwycają się przyjezdni. Kościół wraz z plebanią został wpisany do rejestru zabytków w 1990 roku. Nieopodal kościoła znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicki.

Kościół Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie

Park Poddworski w Swarożynie z murowanym dworem z drugiej połowy XIX wieku.

Park Poddworski w Swarożynie

Zespół Dworsko-Parkowy w Turzu znajdujący się nieopodal kościoła w Turzu, w którym odbywają się liczne zabawy oraz imprezy. Dodatkowo podziwiać tam można ciekawy okaz platana klonistego.

Pałac w Łukocinie
Zespół Dworsko-Parkowy posiada cechy stylowe architektury drugiego dwudziestopięciolecia XIX wieku. Pałac został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku (ok. 1870 r.) przez ówczesnego właściciela majątku Paul'a Du Bois. W roku 1922 właścicielem został Polak Mianowski, natomiast w 1939 r. do dworku sprowadzili się Niemcy. Po ucieczce Niemców pałac przeznaczono na szkołę podstawową, która w 1978 r. przeniosła się do nowej siedziby. Po remoncie dworek zaadaptowano dla potrzeb mieszkalnych.

Pałac w Łukocinie

Most Knybawski jest częścią “Berlinki”, posiada liczne schrony na przyczółkach i wiedzie przez niego najkrótsza droga do Malborka z centralnej i zachodniej części Pomorza. Most jako konstrukcję żelbetową wybudowano w latach 40-tych. Jest to ciekawy punkt widokowy.

Most Knybawski

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link


środa, 19 października 2016
imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita
Biuletyn Informacji Publicznej
Gospodarka Odpadami
ABC o azbeście
sołectwa
osp
kgw
Galeria
Mapa Gminy
Baza plików
POiIŚ
strategia 2020
RPO WP


  
online: 5
odwiedzin: 5468557
Strona glówna | Kontakt | Mapa serwisu |
  
copyright 2006 - 2016 U.G. Tczew