close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
       
Urząd Gminy Tczew
Oferta inwestycyjna
Dokumenty i formularze
Tablice ogłoszeń
Przetargi
Prezentacja Gminy
Dla turysty
Rada Gminy Tczew
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Fundusze europejskie
System informacji o środowisku
Praca
Rządowe Centrum Legislacji
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2015
Wybory do Sejmu i Senatu RP 2015
 
Strona główna | Aktualności | Mapa serwisu | Kontakt
Rewolucja śmieciowa

Rewolucja śmieciowa

Od 1 stycznia br. roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która narzuca na samorządy obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W praktyce oznacza to, że właściciele nieruchomości nie będą podpisywali indywidualnych umów na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w tym zakresie. Umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zawierane będą przez Wójta Gminy z przedsiębiorcą wyłonionym w drodze przetargu na świadczenie tych usług. Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany ponosić na rzecz gminy opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nowy system gospodarowania odpadami będzie funkcjonował od 1 lipca 2013r.
Do 30 czerwca 2013r mieszkańcy zachowują dotychczasowe umowy na odbieranie odpadów komunalnych i nie wnoszą opłaty do gminy. Jednak od 1 lipca 2013r. każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej musi mieć rozwiązaną indywidualną umowę na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w tym zakresie i za wymienioną usługę uiścić opłatę na rzecz gminy.
Wójt Gminy Tczew zobowiązany jest (wg w/w ustawy) do przygotowania 8 projektów obligatoryjnych uchwał dotyczących wdrożenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które Rada Gminy Tczew zobowiązana jest podjąć do 31 grudnia 2012r.
W przypadku uchwały o opłacie za gospodarowanie odpadami radni przede wszystkim muszą wybrać jedną z metod jej ustalenia. Stawkę opłaty mogą uzależnić od liczby mieszkańców lokalu mieszkalnego, jego powierzchni albo zużycia wody.
Natomiast, określając wysokość stawki opłaty, radni muszą wziąć pod uwagę koszty funkcjonowania całego systemu, w tym m.in.:

1) odbierania, transportowania, zbierania, odzyskiwania i unieszkodliwiania,

2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania,

3) obsługi administracyjnej tego systemu.

W uchwale musi być też przewidziana niższa stawka opłaty za odbieranie odpadów posegregowanych.
Radni określą także  termin, częstotliwość (zwyczajowo co miesiąc) oraz tryb uiszczania opłaty.

Trzeba złożyć deklarację
 Uchwała w sprawie deklaracji o opłacie, którą będą składać gminie właściciele nieruchomości,  określi jej wzór wraz z wyjaśnieniami dotyczącymi zasad wypełnienia. Ponadto będzie zawierać informacje o terminach i miejscu składania deklaracji oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
W uchwale może się również znaleźć wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji.
Gmina poinformuje mieszkańców o terminie, miejscu i sposobie pobrania formularza deklaracji. Deklarację o opłacie właściciel nieruchomości musi złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na terenie danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania tam odpadów komunalnych. W takim samym terminie musi być dokonana zmiana deklaracji jeżeli np. zmieniła się ilość osób zamieszkujących nieruchomość. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczona wg nowej deklaracji  będzie obowiązywała za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. W razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości urzędników co do zawartych w niej danych, wójt gminy określa w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.


Cel nowego systemu

W Polsce zbieranych jest mniej odpadów komunalnych niż średnio w krajach Unii Europejskiej.
 Wprowadzenie nowych przepisów ma za zadanie uporządkować i uszczelnić system gospodarowania odpadami. Ma też sprawić, że większa ilość odpadów będzie poddana recyklingowi. Dzięki recyklingowi odpadów możliwe jest przetwarzanie z pozoru bezużytecznych śmieci i odzyskiwanie z nich cennych surowców bądź nowych produktów.
Co można uzyskać np. ze  szklanej butelki? Otóż recykling szkła może przynieść wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych. Jest ono doskonałym surowcem wtórnym o nieograniczonych możliwościach przetwarzania. Szkło używane  w recyklingu ma postać stłuczki szklanej. Można z niej wytworzyć nowe butelki szklane, włókna izolacyjne, gresy do tynku, dodatki do mas ceramicznych, watę szklaną, wypełniacze do gum, farb, tworzyw biurowych i innych.
Również opakowania PET (plastik) mogą być powtórnie wykorzystywane. W wyniku przetwarzania powstają: włókna i przędze (np. przędza dywanowa, przędza dla przemysłu tekstylnego), płyty i folie (do formowania wszelkiego rodzaju tacek, pojemników i pudełek), meble, części wyposażenia wnętrz samochodów, żywice poliestrowe, oleje opałowe.

Dlatego tak ważne jest prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów,  która ułatwia recykling.
Gmina Tczew wychodząc naprzeciw nowym wymaganiom w kwietniu br. we wszystkich sołectwach zainstalowała łącznie 56 gniazd do selektywnej zbiórki  odpadów. Każde gniazdo składa się z dwóch pojemników żółtych do plastiku i jednego pojemnika białego do szkła. Zakup pojemników ułatwiła przyznana pomoc w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności Wiejskiej” objętego PROW na lata 2007-2013. Całkowity koszt zakupu pojemników to 196 308,00zł, z czego 119 700,00 zł to kwota otrzymanej pomocy.

Segregacja i recykling odpadów pozwala na:
 * przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały,
 * oszczędzanie miejsca na składowanie,
 * ograniczenie ilości szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów,
 * ograniczenie zużycia surowca naturalnego,
 * oszczędzanie zużycia energii,
 * ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery,
 * ograniczenie ilości odpadów.

Prawidłowo prowadzona segregacja odpadów oraz zmiana naszych codziennych zachowań może znacznie zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach. Korzyści, jakie płyną z selektywnej zbiórki odpadów to czyste miejsca, w których żyjemy, lepszy wizerunek i estetyka naszej okolicy oraz ograniczona eksploatacja zasobów naturalnych, jak również uzyskanie oszczędności finansowych.

PRZYPOMINAMY

Aby do pojemnika do selektywnej zbiórki typu „dzwon” zmieściło się jak najwięcej odpadów  oraz żeby zapobiec wywożeniu „powietrza” (co kosztuje nas wszystkich) pamiętajmy o zgnieceniu butelek typu PET przed wrzuceniem do pojemnika.


 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link


sobota, 22 października 2016
imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
Biuletyn Informacji Publicznej
Gospodarka Odpadami
ABC o azbeście
sołectwa
osp
kgw
Galeria
Mapa Gminy
Baza plików
POiIŚ
strategia 2020
RPO WP


  
online: 4
odwiedzin: 5473077
Strona glówna | Kontakt | Mapa serwisu |
  
copyright 2006 - 2016 U.G. Tczew